Odricanje od nasljedstva u korist drugog

  13 Oct 2024 17:52

  Broj posjetilaca: 60

Piše: Jasmina Krcić

Duga tradicija koja se poštuje vjekovima i vjekovima unazad na našim prostorima u pogledu odricanja od nasljedstva od strane sestara u korist braće i dalje je zastupljena u nekim krajevima, iako su žene odavno ,,izjednačene” sa muškarcima u pogledu osnovnih ljudskih prava. Tako je i u Crnoj Gori i dan-danas relativno čest slučaj da se žene odriču od nasljedstva u korist muških članova porodice, posebno u korist braće.

Ova pojava je duboko ukorijenjena u tradicionalno-društvenim normama i patrijahalnom sistemu, koji favorizuje muškarce kao nosioce porodične imovine. Obično se u narodu i kaže za ženske članove porodice ,,žensko dijete tuđa kuća” ili ,,žensko dijete tuđa sreća”, te se već od početka u porodičnom okruženju, a i u društvu podrazumijeva da svo nasljedstvo pripada bratu.

Iako Zakon o nasljeđivanju Crne Gore daje jednaka prava ženama i muškarcima, pritisak porodice i društva često dovodi do toga da se žene osjećaju obavezne da se odreknu svog dijela nasljedstva, kako bi očuvale ,,porodičnu čast” i porodičnu imovinu.

U zakonu i u praksi se navodi razlika između odricanja od nasljedstva u korist drugog i neprihvatanja nasljedstva. Ukoliko se neko odrekne od nasljedstva u korist drugog, to se u okviru zakonskih okvira tumači kao prihvatanje, uz istovremeno poklanjanje licu u čiju korist se odričete i po prijemu ustupljenog dijela, na odnose između ustupioca i prijemnika se primjenjuju pravila o poklonu.


U slučaju naprihvatanja nasljedstva, Zakonom o nasljeđivanju je određeno da se nasljednik može odreći od nasljedstva izjavom do završetka ostavinske rasprave i ono važi i za potomke onoga koji se odrekao, osim ako nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime. Za razliku od izjave o prihvatanju nasljedstva, koja može biti i prećutna, izjavao o odricanju od nasljedstva mora biti izričita.


Ukoliko se lice odreklo nasljedstva samo u svoje ime, na nasljeđe njegovog dijela se pozivaju njegovi potomci, ukoliko ih ima.
Nasljednik koji se odrekao samo u svoje ime, smatra se kao da nikada nije bio nasljednik.

Što se tiče nasljedničke izjave, ona je nepoziva, ali postoji izuzetak kada se ona može poništiti i to u slučaju kada je ona data pod prijetnjom, prevarom, prinudom ili u zabludi i tada se može zahtijevati od suda poništaj takve izjave, s tim što je ovo pravo ograničeno subjektivnim rokom od 1 godine od dana saznanja za prevaru, prinudu, prijetnju ili zabludu, odnosno u objektivnom roku od 3 godine od dana davanja takve izjave.