Vodič kroz besplatnu pravnu pomoć

  21 Oct 2024 15:58

  Broj posjetilaca: 6

Piše: Sara Marković

Besplatna pravna pomoć podrazumijeva obezbjeđivanje potrebnih sredstava za potpuno ili djelimično pokrivanje troškova pravnog savjetovanja, sastavljanja pismena, zastupanja u postupku pred nadležnim organom, kao i oslobađanje od plaćanja troškova sudskog postupka.

Prema podacima Osnovnog suda u Podgorici, postoji slaba zainteresovanost za korišćenje ovog prava – Kada su u pitanju korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice ili nekog drugog prava i socijalne zaštite u 2019-oj godini, besplatna pravna pomoć je odobrena u 27 slučajeva, u 2020-oj godini u 58, dok je u 2021-oj godini taj broj narastao na 87.

 Kao i u ranijim godinama, tako ni u 2021-oj godini, ni jedno dijete bez roditeljskog staranja, odnosno njihov staralac, nisu se prijavili kao podnosioci zahjeva za besplatnu pravnu pomoć.

Kada su u pitanju žrtve krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, „trend“ korišćenja besplatne pravne pomoći je još manji – U 2021-oj godini, bilo svega 24 zahtjeva podnijetih od strane lica sa posebnim potrebama, dok je 8 podnosilaca bilo žrtva nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici. U 2020-oj godini je podnijeto 18 zahtjeva od strane lica za posebnim potrebama a 11 zahtjeva od strane žrtava krivičnog djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici ili trgovina ljudima.

Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći objavljen je u “Službenom listu CG”, br. 20/2011 od 15.4.2011. godine:

Član 1

Radi ostvarivanja prava na pravično suđenje fizičkom licu, koje prema svom imovnom stanju nije u mogućnosti da ostvari pravo na sudsku zaštitu bez štete po nužno izdržavanje sebe i svoje porodice, obezbjeđuje se besplatna pravna pomoć, u skladu sa ovim zakonom.

Imovno stanje podnosioca zahtjeva za odobravanje besplatne pravne pomoći utvrđuje se na osnovu njegovih prihoda i imovine i prihoda i imovine članova njegove porodice. Sledeće pitanje koje se postavlje je – Ko ima pravo na besplatnu pravnu pomoć?

U skladu sa pomenutim zakonom, Pravo na besplatnu pravnu pomoć može ostvariti:

  • crnogorski državljanin;
  • lice bez državljanstva (apatrid) koje zakonito boravi u Crnoj Gori i lice koje traži azil u Crnoj Gori;
  • stranac sa stalnim nastanjenjem, odnosno stalnim boravkom ili odobrenim privremenim boravkom i drugo lice koje zakonito boravi u Crnoj Gori;
  • drugo lice u skladu sa potvrđenim i objavljenim međunarodnim ugovorom.

To lice ima pravo na besplatnu pravnu pomoć, ako je:

  • korisnik materijalnog obezbjeđenja porodice u skladu sa zakonom kojim se uređuje socijalna i dječja zaštita;
  • dijete bez roditeljskog staranja;
  • lice sa invaliditetom;
  • žrtva krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i trgovine ljudima, kao i žrtva nasilja u porodici u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita od nasilja u porodici;
  • lice slabog imovnog stanja.

Postupak odobravanja besplatne pravne pomoći:

Besplatna pravna pomoć se može ostvariti kroz: pravno obavještenje, pravni savjet, sastavljanje pismena i zaatupanje pred nadležnim organom.

Organ nadležan za odobravanje besplatne pravne pomoći je predsjednik osnovnog suda ili sudija koga on ovlasti, na čijem području podnosilac zahtjeva ima prebivalište ili boravište. Zahtjev se podnosi nadležnom organu preko Službe za besplatnu pravnu pomoć, na propisanom obrascu.

Ko su lica ovlašćenja za pružanje besplatne pravne pomoći?

Besplatnu pravnu pomoć pružaju advokati po redosljedu sa spiska Advokatske komore Crne Gore koji je sastavljen prema mjesnoj nadležnosti osnovnih sudova.

Promocija ovog instituta i pružanje same pomoći ide korak dalje i to kroz pravne klinike.

U okviru projekra „ENEMLOS“ studenti Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore pružaju pravne savjete građanima i ujedno uče praktične vještine primjene prava. Pravne klinike se izučavaju kao obavezan predmet na prvoj godini master studija na svakom smjeru. Mentori nadziru rad studenata i brinu o tome da pravno mišljenje bude sadržajno i pravno utemeljeno. Novina uvedena ove godine jeste to da su mentori advokati čije će iskustvo biti značajno za studente koji će se na taj način upoznati sa brojnim i raznolikim pravnim predmetima.

Na ovaj način, Pravni fakultet u saradnji sa partnerima aktivno radi na promociji prava na besplatnu pravnu pomoć, sve s ciljem da olakšamo građanima učestvovanje u sudskom ili nekom drugom postupku.

Razgovor možete zakazati putem e-maila: pravneklinike@ucg.ac.me ili nas posjetite u prostorijama Pravnog fakulteta svakog radnog dana od 12-15 ili od 16-18 časova.