Intervju sa predstavnicima studenata Pravnog fakulteta Justinijan Prvi u Skoplju
07 Dec 2024 16:32
Broj posjetilaca: 237
Autor: Pamela Pavlovska
Ove nedelje, imali smo čast da obavimo intervju sa predsjednikom Studentskog vijeća Pravnog fakulteta ,,Justinijan Prvi” u Skoplju, Danilom Krstovskim, kao i sa predstavnicom studenata Magdalenom Nikolovskom.
Pravni fakultet ,,Justinijan Prvi” Univerziteta svetog Ćirila i Metodija predstavlja jednu od najstarijih institucija visokog obrazovanja u Sjevernoj Makedoniji, koji je osnovan još davne 1951. godine. Do 1956. godine je postojao zajedno sa Ekonomskim fakultetom, a nakon toga se odvojio kao zasebna institucija.
Odgovore na pitanja prvo nam je dao Danilo Krstovski.
Poštovani Danilo, šta je za Vas predstavljalo motivaciju da se kandidujete za ovu poziciju i kakva saradanja između Studentskog vijeća i Fakulteta?
Najveću motivaciju da se kandidujem za ovu poziciju sam pronašao u želji i težnji da doprinesem poboljšanju situacije i statusa studenata na našem fakultetu, kao i u želji za borbom kako bi se istakao i afirmisao glas studenata. Uvijek sam doživljavao studentski aktivizam kao blagodet za društvo, ali i kao posebno važan segment za lični i profesionalni razvoj studenata.
Na sve ovo dodajem da se uvijek vodim riječima stoika, „na šta možeš da utičeš, pokušaj da utičeš“.
Koliko članova broji Studentsko vijeće i koji je vaš princip rada?
Moja generacija je bila jako pogođena pandemijom kovida. U vrijeme nevidljivog i relativno nepoznatog neprijatelja, cio svijet se ugasio, pa to ne isključuje studentsko organizovanje i studentske aktivnosti. Putem Studentskog vijeća aktivno pokušavamo da reaktiviramo interesovanje za studentske oblike organizovanja, podstaknemo studentski društveni život i uopšte vjeru u visoko obrazovanje, državu i nas same. Fakultetsko studentsko sobranie Pravnog fakulteta ,,Justinijan Prvi” (FSS) trenutno broji oko 17 članova, što bih rekao kada pogledamo istorijski i u prethodnim oblicima studentskog organizovanja, sastav koji je među najmanje brojnim.
Međutim, svi dobro znaju da treba razlikovati kvantitet od kvaliteta, a ja lično stojim pri tezi da će kvalitet prevladati nad kvantitetom. Mogu reći da je ovaj sastav uspio da inicira prvi studentski časopis u vidu rubrika gdje će se čitati glas studenata iz različitih oblasti prava, politike i komunikologije.
Takođe, uspješno je započeto ponovno aktiviranje stručnog časopisa našeg fakulteta, koji je poslije više od 8 godina pauze, ponovo na raspolaganju našim kolegama. Ovaj časopis, za razliku od drugih, utiče na razvoj našeg fakulteta i odličan je prostor za objavljivanje stručnih radova najboljih studenata, a ujedno i predstavlja skroman doprinos naučno-istrazivackom radu.
Ono što je pred nama kao izazov, pored ostalih projekata koje smo planirali, jeste borba protiv slabog interesovanja studenata za aktivnosti u organizacijama ove prirode. Taj test ostaje za naredne izbore za članove vjeća, koji se tradicionalno održavaju početkom decembra.
Koji su budući planovi Studentskog vijeća?
Već sam napomenuo da je društveni i kulturni život studenata važan za studentsku organizaciju, jer daje osjećaj povezanosti i omogućava umrežavanje interesovanja na neformalan načine, a upravo će neformalnost dati podršku formalnosti kada se mora da nastupi na sceni.
Upravo za ove potrebe, ali i borbu protiv studentske apatije i nepovezanosti zbog pandemije, mi studenti Pravnog fakulteta, vođeni od acta, non verba, uspješno smo osnovali Kongres prava koji je održan u Ohridu, prošlog oktobra. To je bilo snažno opredjeljenje prethodnog predsjednika i sastava Vijeća, ali i dalje ostaje kao stub našeg bića, jer je sama ideja i organizacija naišla na široko interesovanje, kako studenata, tako i profesora, saradnika, koji su učestvovali u organizaciji.
Nadamo se da će i buduće generacije studenata njegovati tradiciju organizovanja Kogresa, jer zaista predstavlja vrijedno iskustvo za cio život, kao i odličnu priliku za sklopljenje novih prijateljstva.
Takođe, nadamo se i da ćemo organizovati još mnogo događaja sličnog karaktera.
Koja je Vaša poruka za studente našeg fakulteta, kako bi se više aktivirali u studentskim aktivnostima?
Za nas, studente, kažu da smo naivni i idealisti. Ali mi nismo naivni, a idealisti nikada nećemo zaboraviti da budemo, jer nema kompromisa sa idealom naših dvadeset godina. Vodim se audientes fortuna iuvat i faber est suae quisque fortunae, jer sreća prati hrabre, a mi sami kreiramo svoju sudbinu.
Jedan moj prijatelj kaže da nemamo moralno pravo da kritikujemo bilo šta oko sebe ako ujutro nismo pospremili krevet.
Aktivno svi zajedno ka boljem sjutra. Nekada stvari idu usporeno, ali nemojte se obeshrabriti i ne zaboravite da ni Rim nije sagrađen za jedan dan.
Da li ste otvoreni za saradnju sa Pravnim fakultetom Univerziteta Crne Gore?
Naravno da da, mi smo uvijek otvoreni za saradnju i u budućnosti priželjkujemo uspješnu i intezivnu saradnju.
Pored Danila, odgovore na pitanja nam je dala i predstavnica studenata Magdalena Nikolovska.
Postovana Magdalena, šta je za Vas predstavljalo motivaciju da se prijavite za ovu poziciju i kakva je Vaša saradnja sa predstavnicima studenata sa ostalih fakulteta iz zemlje i regiona?
U životu ćete uvijek dobiti ono za šta imate hrabrost da se borite i tražite. Svojim kolegama uvijek govorim da činjenica što studiraju na Pravnom fakultetu, tematika koju izučavaju, dovodi do potrebe i nužnosti da se upoznaju sa svojim pravama, kao i da se bore za ista.
Moja motivacija konkretno potiče od ljubavi prema pravosuđu i borbenosti, za šta bih rekla da je jedna od glavnih karakteristika moje malenkosti.
Naime, tokom studiranja sam se često suočavala sa situacijama u kojima sam bila prinuđena da zaštitim svoja prava, a kao što sam prethodno navela, bila sam dovoljno hrabra za da se izborim sama za ono što mi sleduje. Sve to me dovelo do ovog što sam danas.
Što se tiče odnosa sa predstavnicima studenata drugih fakulteta mogu slobodno reći da sam i više nego zadovoljna i nadam se još uspješnijoj, u kom slučaju neće biti mjesta za nepravdu prema studentima.
Koji je Vaš princip rada i da li su student dovoljno hrabri da prijave povredu njihovih prava?
Nemam strogih pravila u pogledu načina rada i funkcionisanja, ali se uvijek držim principa da budem dostupna studentima, kao i prijateljski nastrojena. Smatram da se samo putem takvog načina i pristupa razbija strah od nepoznatog. Takođe, studenti sve svoje primjedbe i molbe mogu dostave na moj službeni mejl.
Preferiram neselektivno postupanje, gdje se uvijek trudim da saslušam obije strane, prije nego što pristupim rješavanju problema. Moram da napomenem da iza sebe imam ogromnu podršku i kolege koji mi pomažu u radu.
Koji su Vaši budući planovi na profesionalnom putu?
Mislim da izbor mojih postdiplomskih studija dovoljno govori o mojim budućim planovima – krivično pravo. U buducnosti bih voljela da radim kao javni tužilac i ulažem ogromni trud da ostvarim to. Ne postoji društvo bez kriminala, ali ne postoji i nešto bolje od toga da radite na suzbijanju istog.
Koja je Vaša poruka za studente, kako bi se što više ohrabrili da se bore za svoja prava?
Pozvala bih se na jednu misao Martina Lutera Kinga, koji kaže: „Nepravda bilo gdje je prijetnja pravdi svugdje.“ Ovo dovoljno govori da pasivnost od strane studenata i odlaganje rješavanja problema dovodi do toga da u društvu preovlada nepravda. Moja poruka svim studentima jeste da ne odustajete, kada naiđete na prepreku, savladajte je i idite naprijed. Sa Vašom odlučnošću i željom za borbom i uz moju pomoć možemo da napravimo velike stvari.