Plagiranje u obrazovanju i nauci
11 Apr 2023 15:34
Broj posjetilaca: 332
Piše: Pamela Pavlovska
Plagijat označava čin prisvajanja ili kopiranja tuđeg pisanog, umjetničkog ili drugog kreativnog rada u svoj vlastiti, bilo djelimično ili u cjelosti, bez navođenja autora ili izvora. Za razliku od krivotvorenja u kojem je upitna autentičnost djela, kod plagijata je riječ o nezakonitom i neetičkom prisvajanju tuđeg djela, koje se prikazuje kao vlastito.
Plagijatorstvo predstavlja narušavanje autorskih prava, zasnovano na zakonu za autorska i lična prava. Većina ljudi, posebno studenata, znaju da se posluže ovom tehnikom, ali za to postoje pravila, a jedno od osnovnih je da mora da bude naveden link i autor citiranog djela, kako se djelo ne bi smatralo plagijatom, a najbitnije od svega je da se iznese svoj stav o određenoj temi, a ne da se krade tuđe djelo.
Razni primjeri o slučajevima plagiranja postoje svuda u svijetu, pa tako i na Balkanu, ali na svu sreću postoje zakoni u svim zemljama koji se odnose na zaštitu autorskih prava za čuvanje ličnih podataka i djela autora. Uzeći u obzir podatke istraživanja sa interneta, postoji nekoliko primjera plagijata: Jayson Blair, novinar i reporter, zbog čega je i izgubio svoj posao, Michael Bolton, pjevač koji je preuzeo pjesmu “Love is a wonder thing” od Isley Brothers kao sopstvenu, Doris Kearns Goodwin, autor i pisac biografija, James Frey, takođe pisac. Svi ovi primjeri koji su navedeni su čist pokazatelj da to nije dozvoljeno da se radi i da svako treba da postiže uspjehe uz pomoć svog znanja i svojih vještina, jer ljudska inteligencija je nešto neprocjenjivo.
Znanje potkrijepljeno diplomom ne može se kupiti nigdje, jer nam to uvijek predstavlja zelenu kartu u životu. U svijetu gde su svi ljudi isti, pokušaj da budeš različit kako bi se izdvojio svojom originalnošću, jer tvoje znanje niko ne može da ukrade. Zapravo, ako neko pokuša da iskopira tuđe djelo, tad gubi mogućnost da uči i vježba svoje vještine koje su mu potrebne za buduću životnu karijeru.
Posljedice plagiranja mogu da budu: lične, profesionalne, etičke i pravne. Postoji takozvani softver koji otkriva plagijat i koji je lako dostupan i upotrebljiv, tako da plagijatori budu uhvaćeni alarmantnom brzinom. Neke od posljedica plagiranja su: narušena studentska reputacija, uništena profesionalna reputacija, uništena akademska reputacija, pravne posljedice koje mogu da budu dosta ozbiljne jer zakoni o autorskim pravima su apsolutni i sam autor ima pravo da tuži osobu zbog plagijata, monetarne implikacije, plagijatsko istraživanje i tako dalje…
Kada je riječ o kaznama u našoj državi, one su potpuno jasne: rad (stručni, naučni ili umjetnički) za koji nadležni organ utvrdi da je plagijat smatra se ništavnim, kao i ocjene, nagrade, zvanja i titule koje je osoba stekla na osnovu takvog rada. Generalno, kazne variraju od opomene do drugih mjera u skladu sa Krivičnim zakonikom Crne Gore.
Nijedno djelo ne može da bude u potpunosti originalno, jer svako djelo proizilazi iz kulturne tradicije akumulirane vjekovima, uslovljene istorijskim, kulturološkim i drugim aspektima podneblja u kojem je nastalo. Optužbe za plagijat ne jenjavaju, naprotiv, sve su češće i pogađaju sve snažnije. Moderne tehnologije omogućile su dostupnost autorskih sadržaja, filmova, muzike ali i brojnih naučnih radova, koji su postali udaljeni samo par klikova mišem od korisnika. Ovim izazovima mnogi ne odolijevaju..