Razlike između anglosaksonskog i evropskokontinentalnog pravnog sistema

  07 Nov 2023 20:59

  Broj posjetilaca: 1648

Piše: Anastasija Musić

Po svom značenju, u istoriji pravnih sistema izdvajaju se kontinentalni i anglosaksonski pravni sistemi.

Evropskokontinentalni pravni sistem

Kontinentalni (evropski) sistem prava zasniva se na pisanom, kodifikovanom pravu u čijoj je osnovi rimsko pravo, koje je u izvjesnom smislu preuzeto. Ovaj pravni sistem relativizuje značaj običaja i sudske prakse.

Kontinentalno pravo, poznato i kao evropsko pravo, čini pravni sistem u većini evropskih i latinoameričkih zemalja i ima svoje porijeklo u rimskom pravu. Ovo kontinentalno pravo poznato je i kao građansko pravo i ima svoje porijeklo iz rimskog, njemačkog i kanonskog prava.

Anglosaksonski pravni sistem

Anglosaksonski pravni sistem zasniva se na engleskom običajnom pravu i posebnim sudskim odlukama.

Anglosaksonski sistem razvijao se autonomno, bez velikog uticaja rimskog prava, najprije u Engleskoj, a potom u zemljama engleskog govornog područja (naročito u zemljama SAD-a) . Dugo se smatralo da u Engleskoj nema upravnog prava kao posebne grane prava jer se sudska zaštita građanima pružala prema opštim principima.

Anglosaksonski pravni sistem zasniva se pretežno na pravilima koja su stvorili engleski sudovi tokom dužeg vremenskog perioda.

Upoređivanje ova dva sistema:

Razlike između dva najčešća sistema krivičnog prava, evropskokontinentalnog i anglosaksonskog odgleda se u striktnoj primjeni načela zakonitosti.
Međutim u radu se posmatra samo jedan mali segment te razlike – institut nužne odbrane.

Evropskontinentalno krivično pravo nije na isti način riješilo pitanje prirode obima i sadržine nužne odbrane. Novodonijeti krivični zakonici, u poslednja dva i po vijeka i oni nakon raspada istočnog bloka u Evropi, regulišu nužnu odbranu, ali postoje razlike da li je zakonskim putem određena njena pravna priroda, da li u nužnoj odbrani postoji protivpravnost djela ili je u pitanju osnov isključenja krivične odgovornosti, kažnjivosti ili čak društvene opasnosti.

S druge strane, iako su države SAD donijele krivične zakonike, a Engleska Model Pennal Code, primjećuje se da je ipak u ovim državama nužna odbrana ostala izvan zakonske regulative.

Anglosaksonski pravni sistem odlikuje se upotrebom manje apstraktnih pojmova, pretežno kauzistički nastalih pravnih normi, odsustvom podjele prava na javno i privatno, materijalno i formalno, itd… Ovo pravo nije kodifikovano i nastaje radom sudova putem precedenta, zbog čega se naziva precedentno pravo.

Anglosaksonski pravni sistem, za razliku od kontinentalnog, ne insistira na kodifikaciji prava. Pisani zakoni nisu primarni element ovog pravnog sistema, već su u prvom planu običaji i sudska praksa. Zastupljenost prakse, odnosno sudskih odluka (precedenata) je toliko velika da se ovaj tip pravnog sistema naziva precedentni pravni sistem. Štaviše, i najviši pravni akt u jednoj državi, ustav, nije katkad kodifikovan (primjer Engleske).

Kada je u pitanju kontinentalni pravni sistem, na njegovom vrhu hijerarhije izvora prava nalazi se Ustav , a poslije njega najznačajnij pravni akti- zakoni. U ovom pravnom sistemu dominira pisano i kodifikovano pravo. Međutim, u novije doba, u evropsko kontinentalnom sistemu na značaju dobija sudska praksa i sudski precedent, dok u anglosaksonskom sistemu jača uloga zakona, tako da razlike između ova dva sistema nijesu više drastično izražene.