Studenti, Politika proširenja EU i EU Integracije 🇪🇺

  24 Sep 2024 14:06

  Broj posjetilaca: 64

Uspješno održana ljetnja škola na Pravnom fakultetu u Beogradu!

Piše: Sara Marković

Ljetnja škola se organizuje u okviru projekta “Priprema za pristupanje Evropskoj uniji: Budućnost zemalja Zapadnog Balkana”, koji realizuju Evropa institut Univerziteta u Sarlandu i SEELS mreža, uz finansijsku podršku Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD). Ove godine, u trajanju od 18. do 22. septembra ljetnji kamp je održan na Pravnom fakultetu u Beogradu gdje su čak četiri studenta predstavljala Pravni fakultet Univerziteta Crne Gore.

Učesnici su bili studenti zemalja bivše Jugoslavije, kao i studenti iz Belgije, Njemačke, Norveške, Gruzije i Pakistana.

Predavanja započela su uvodnim pozdravom Dr Marka Jovanovića (prodekana za međunarodnu saradnju Pravnog fakulteta u Beogradu), Prof. Dr Thomas Giegerich LL.M. i Dr Mareike Fröhlich LL.M. (Evropa institut, Univerzitet u Sarlandu) i na kraju Danijela Estermann-Pavlica (DAAD kancelarija u Beogradu).

Predavači i teme koje su bile sastavni dio bootcamp-a su sljedeće:

  • Evropska unija i kako ona funkcioniše? – Prof. Dr Iris Goldner Lang , LL.M., (Pravni fakultet, Univerzitet u Zagrebu), asistent profesora Dr. Dunja Duić, LL.M. (Pravni fakultet, Univerzitet u Osijeku)
  • Digitalni resursi za istraživanje prava i politike EU – na Memeti LL.M. i Marija Vlajković (Univerzitet u Beogradu)
  • Ljudska prava u pravnom sistemu EU (Prof. Dr Thomas Giegerich LL.M.( Evropa institut, Univerzitet u Sarlandu)
  • Zakon o unutrašnjem tržištu EU (asistent profesora Novak Vujičić, Pravni fakultet u Beogradu)
  • Mobilnost studenata: Erasmus+ and EuroPass – Ivana Rodić (međunarodna saradnja i mobilnost, Pravni fakultet u Beogradu) i Mag. iur. Meltem Yildirim, LL.M. (Evropa institut, Univerzitet u Sarlandu)
  • Politika proširenja Evropske unije – Dr Mareike Fröhlich LL.M. i Mag. iur. Meltem Yildirim, LL.M. (Evropa institut, Univerzitet u Sarlandu)
  • Panel diskusija: Perspektiva Zapadnog Balkana – Dr Miloš Petrović (Institut Internacionalne politike i ekonomije, Beograd) i vanredni profesor Dr Aleksandar Spasov (Univerzitet Svetog Ćirila i Metodija, Pravni fakultet, Skoplje)
  • Omladinska politika u Evropskoj uniji: Prof. Dr Petar Bačić (Pravni fakultet, Univerzitet u Splitu)
  • Mladi u akciji (omladinski aktivizam) – Ivona Kuzmanovska i Risto Saveski (Omladinski edukativni forum, Skoplje)

Teme za diskusiju bile su neiscrpne, učesnici motivisani i pored različitih perspektiva i načina života svi su ispunili zajednički cilj – proširenje znanja na polju Evropskih integracija i bolje razumijevanje politike proširenja u oblasti Zapadnog Balkana.

Pored pomenutog, studenti su učestvovali u simulaciji rada Evropskog savjeta. Svako od učesnika je predstavljao određenu zemlju članicu Evropske unije, a Savjet je odlučivao o prijemu sljedećih zemalja u Uniju: Ukrajina, Sjeverna Makedonija i Kosovo. Koristeći se opštim informacijama o državi članici i njenoj političkoj strategiji, učesnici su sarađivali sa saveznicima i diskutovali o prijemu navedenih zemalja, a na samom kraju glasali o istom.

Primjeri omladinskog aktivizma u Sjevernoj Makedoniji poslužili su kao podloga za projekat koji je bio jedan od zadataka posljednjeg dana bootcamp-a. Učesnici su bili podijeljeni po grupama i pred sobom su imali akcioni plan sa koracima neophodnim kako bi jedna inicijativa zaživjela i na kraju – postala primijećena i uspješna.

Poslednja noć bila je rezervisana za druženje i zajedničku večeru. Bilo je zadovoljstvo biti dio grupe gdje su mladi i pespektivni ljudi bili u prilici da dijele mišljenja, usavršavaju se i naravno, steknu poznanstva koja će, nadam se, jednog dana poslužiti za razmjenu ideja u proširenom sastavu Evropske unije!