Uslovi za polaganje pravosudnog ispita: Šta sve treba da znate

  01 Apr 2024 08:13

  Broj posjetilaca: 51

Piše: Jasmina Krcić

Polaganje pravosudnog ispita predstavlja obavezan korak za sve one koji imaju namjeru i želju da se bave pravosuđem, odnosno za one koji kao svoju buduću profesiju biraju posao sudije, advokata, notara, javnog izvršitelja, tužioca i sl. Samo polaganje pravosudnog ispita predstavlja veliki izazov za svakog pravnika, s obzirom na njegovu težinu i obim, te tako mnogi koji su položili pravosudni ispit iz svog ličnog iskustva navode da im je za pripremu istog bilo potrebno minimum šest mjeseci.

U Crnoj Gori, Ministarstvo pravde organizuje polaganje pravosudnog ispita i određuje program i način polaganja pravosudnog ispita, o čemu daje obavještenje svim zainteresovanim kandidatima.

Da bi se određeni kandidat prijavio za polaganje pravosudnog ispita potrebno je ispunjenje posebnih uslova, te tako pravosudni ispit može polagati lice koje je završilo program stručnog osposobljavanja u sudovima, odnosno Državnom tužilaštvu, kao i lice koje je završilo četvorogodišnji program na pravom fakultetu VII1 nivo kvalifikacije obrazovanja ili sada po novom program petogodišnji program (3+2) i ima radno iskustvo na pravnim poslovima:

1) u trajanju od tri godine u Ustavnom sudu Crne Gore, kod advokata ili Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore;

 2) u trajanju od četiri godine kod notara ili javnog izvršitelja.

Takođe, pravosudni ispit može polagati i lice koje je završilo četvorogodišnji program na pravnom fakultetu VII1 nivo kvalifikacije obrazovanja i ima radno iskustvo kao pravnik na pravnim poslovima u drugom državnom organu, organu državne uprave, organu lokalne samouprave, privrednom društvu ili drugom pravnom licu u trajanju od četiri godine.

Bitno je i navesti, s obzirom na novi progam studija, po principu 3+2, da ukoliko lice pristupi stručnom osposobljavanju u trajanju od devet mjeseci odmah po završetku osnovnih studija, taj vremenski period se ne računa u potrebni rok za polaganje pravosudnog ispita, a ukoliko pristupi stručnom osposobljavanju nakon završetka master studija, taj rok od devet mjeseci se uračunava u potrebni staž.  

Da bi pristupilo polaganju pravosudnog ispita, kandidat je najprije dužan da podnese zahtjev za polaganje pravosudnog ispita, uz koji dostavlja i dokaz da je završio četvorogodišnji program na pravnom fakultetu VII1 nivo kvalifikacije obrazovanja (ovjerena kopija diplome ili original/ovjerena kopija uvjerenja), potvrdu o radnom iskustvu ili potvrdu Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu o završenom programu stručnog osposobljavanja u sudovima, odnosno u Državnom tužilaštvu.

Polaganje pravosudnog ispita se sastoji iz dva dijela: polaganje pisanog dijela i polaganje usmenog dijela.

Ukoliko kandidat ispuni sve navedene uslove, dobija rješenje kojim se odobrava polaganje pravosudnog ispita.

Najprije se pristupa polaganju pisanog dijela, koji se sastoji iz izrade pisanog zadatka, i to:

1. izradi odluke ili nekog drugog procesnog akta u konkretnim predmetima iz krivičnog prava; i

2.  izradi odluke ili nekog drugog procesnog akta u konkretnim predmetima iz građanskog prava.

Pisani dio pravosudnog ispita polaže se dva dana uzastopno, na način da se prvog dana radi pisani zadatak iz krivičnog prava, a drugog dana pisani zadatak iz građanskog prava, a tokom izrade samog zadatka važe stroga pravila, koja su detaljno opisana u Pravilniku o program i načinu polaganja pravosudnog ispita.

Nakon što se provjere izrađeni pisani zadaci, kandidati koji su položili pisani dio obavještavaju se o vremenu polaganja usmenog dijela pravosudnog ispita.

Usmeni dio pravosudnog ispita se sastoji iz polaganja pojedinačnih predmeta, i to:

 Usmeni dio pravosudnog ispita, u skladu sa Zakonom, polaže se iz sljedećih predmeta:

1) Krivično materijalno pravo;

2) Krivično procesno pravo;

3) Građansko materijalno pravo;

4) Građansko procesno pravo;

5) Privredno pravo;

6) Upravno pravo;

7) Radno pravo;

8) Ustavni sistem i organizacija pravosuđa; i

9) Evropsko konvencijsko pravo – praksa Evropskog suda za ljudska prava i Evropskog suda pravde.

Pošto kandidat položi pravosudni ispit dodjeljuje mu se Uvjerenje o položenom pravosudnom ispitu, nakon čega kandidat može pristupiti i polaganju advokatskog, nostarskog ispita.